روز جمعه یکم اسفندماه 93 جامعه هنرمندان کشور چهره ای تأثیرگذار را از دست داد.

انتشار فصلنامۀ دریچه شماره ۳۵
می 6, 2020
انتشار فصلنامۀ دریچه شماره 36
می 7, 2020

روز جمعه یکم اسفندماه 93 جامعه هنرمندان کشور چهره ای تأثیرگذار را از دست داد.

زاون قوکاسیان از این جهان رخت بربست.

زاون قوکاسیان که سالها در جمع هنرمندان سینمای کشور خدمات فراوانی را ارائه کرده و نیز در کلاسهای دانشگاه به عنوان مدرسی دلسوز و مهربان دانشجویان زیادی را علم و اخلاق و هنر آموخته بود، از این جهان رخت بربست.

رفتار اخلاقی و انسانی او بی نظیر بود؛کمتر کسی است که با او مواجه شده و تحت تأثیر حسن خلق او قرار نگرفته باشد.

زاون روزهای زیادی را در بیمارستان با درد و رنج گذراند. در این ایام دست های فراوانی برای سلامتی او به سوی خدا بلند بود و دعا می‌کردند تا شفا یابد.

برای برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با موضوع احسان و نیکوکاری زحمات زیادی کشید. طی چهار سال این جشنواره را با حضور هنرمندان بنام کشور در اصفهان برگزار نمود؛ بصورتی که جشنواره، بی نام زاون و بدون حضور او معنی نداشت.

یکی از دوستان عزیزم که در مراسم تشییع او حضور داشت می گفت بعد از چهارصد سال که ارامنه در اصفهان سکنی گزیدند، برای اولین بار بود که در چنین مراسمی صدها نفر از مسلمانان حضور داشتند و این نشان از عمق عشق و علاقه ای بود که زاون نسبت به دیگران داشت و من شهادت می دهم عشق و علاقۀ بی نظیری به ایران داشت و به ایرانی بودن خود افتخار می کرد.

چه بسیار کسانی که با خاطرات زیبا از او نام و یادش را گرامی می دارند و این نام و یاد همیشه جاویدان خواهد ماند.

غرض نقشی است کز ما بازماند         که دنیا را نمی بینم بقــائی

مگر صاحبدلی روزی ز رحمت              کند بر حال مسکینان دعایی

من این ضایعه تأسف بار را به جامعه هنرمندان و دوستان و همکاران و علاقه مندان او تسلیت گفته و از خدای متعال برای او طلب مغفرت می کنم.

شایسته بود برای این عزیز ویژه نامه ای تهیه کنیم، لیکن چاپ این ویژه نامه با رفتنش همزمان گردید؛ هرچند که قبل از رفتن توانست آن را ببیند و تورق کند.

حسین ملایی/مدیر مسؤول مجله دریچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code